سلام به همه همراهان عزیز وانپیکس .ازین پس و به صورت منظم کتابهای دیجیتال تاریخ عکاسی که به کوشش عضو محترم سایت جناب آقای محمود امیری گردآوری شده منتشر خواهد شد. مروری بر تاریخ عملکرد تمامی عکاسان آژانس مگنوم و همچنین بررسی آثار عکاسان مستعد و جریان ساز نواحی مختلف جهان را شاهد خواهیم بود. به امید استمرار این مسیر و با تشکر مجدد از جناب امیری.

 

تعاونی عکاسان مگنوم در سال 1947 در شرایط پس از جنگ جهانی دوم و در فضای رهایی از فاشیزم هیتلری و خوش بینی نسبت به سازندگی دنیا بر اساس همزیستی و عدالت اجتماعی و صلح ... ایجاد شد.  نشانه ها کم نبودند: تشکیل سازمان ملل متحد ... استقلال هند از بریتانیا ... چندی بعد پیروزی انقلاب چین ... و در دهه های بعد استقلال یافتن بسیاری از مستعمرات آفریقا و آسیا و آمریکای لاتین از قدرت های استعمارگر اروپایی و آمریکا، مبارزات آزادیخواهانه 1968 در فرانسه و مبارزه علیه نژادپرستی و جنگ در آمریکا و  ...در فضای گفتمانی پس از جنگ جهانی دوم، " تعاونی مگنوم بر خلاف سایر آژانس های عکاسی هدف خودرا " عدالت اجتماعی، همدردی با مشکلات کارگران، مبارزه فقرا، و حس ذاتی زیبایی شناسی تعیین کردند. آن ها درحالی که فعالانه برای نشریات چپ آن زمان، مانند Regards کار می کردند، عکس های زیبا و خودجوش خیابانی را در فرانسه و بعداً در اسپانیا در حین پوشش جنگ داخلی تهیه کردند. افراد طردشده و محرومان از شخصیت‌های اصلی کارشان بودند." این گروه تعاونی از نظر ساختاری به روشی دموکراتیک و توسط خود عکاسان اداره می شد و بر حقوق و خلاقیت های فردی عکاسان تأکید می شد. البته باید به خاطر داشت که حیات مادی و معنوی آژانس در گرو پذیرش اصول اولیه ارتباطات اجتماعی و اقتصادی جامعه سرمایه داری غربی بوده و امکان بروز دیدگاه های رادیکال در آن همواره بسیار ضعیف بوده است....

از سال 1335 شمسی عکاسان مگنوم سفرهایی به کشورمان ایران داشته و گزارشاتی در مورد ایران تهیه کرده اند که از جمله این عکاسان می توان به اینگه مورات، هانری کارتیه برسون، ژیل پرس، الیویا آرتور، مریلین سیلورستون، ژان گومی اشاره کرد, همچنین در این سالها عکاسان ایرانی: عباس ( عطار) و نیوشا توکلیان به عضویت این آژانس درآمدند.