متولد 1953 /  یونانی /  مستقر در آتن، یونان

نیکوس اکونوموپولوس در پلوپونز یونان متولد شد. او در پارما در ایتالیا حقوق خواند و به­عنوان روزنامه­نگار مشغول به­کار شد. در سال 1988 عکاسی را در یونان و ترکیه آغاز کرد و سرانجام روزنامه­نگاری را رها کرد تا خود را وقف عکاسی کند.

او در سال 1990 به مگنوم پیوست و عکس­هایش در روزنامه­ها و مجلات سراسر جهان ظاهر شد.

در همان دوره­، او سفر و عکاسی گسترده­ای را در سراسر بالکان آغاز کرد. این کار در بالکان جایزه مادر جونز (سانفرانسیسکو، کالیفرنیا) را برای کار در­حال پیشرفت به­دست آورد. پس از اتمام پروژه بالکان خود در سال 1994، او به­طور­کامل عضو مگنوم شد. کتاب وی در بالکان در سال 1995 در نیویورک (آبرامز) و در آتن (Libro) منتشر شد.

در دهه 1990، او کار در مرزها و گذرگاه­ها را آغاز کرد، از ساکنان "خط سبز" در قبرس، مهاجران غیرقانونی در خط مرزی یونان و آلبانی و مهاجرت دسته جمعی آلبانیایی­های قومی که از کوزوو فرار کردند عکس گرفت.

در اواسط دهه 1990 عکاسی از رومی­ها و سایر اقلیت­ها را آغاز کرد. در سال 2000، وی به سفارش دانشگاه اژه یک پروژه کتاب در مورد قصه­گوهای جزایر اژه را به پایان رساند. کار گذشته نگر از خود با عنوان اکونوموپولوس، عکاس در سال 2002 منتشر شد و بعداً در موزه بناکی آتن به نمایش گذاشته شد.

پس از بازگشت به ترکیه، پروژه شخصی طولانی مدت خود­را دنبال کرد، جایی­که جایزه عبدی چشمه (2001) را برای صلح و دوستی بین مردم یونان و ترکیه دریافت کرد.

او اخیراً به استفاده از رنگ روی آورده است. در­حال­حاضر، او بیشتر زمان خود را در خارج از یونان، در سفر، آموزش و عکاسی در سراسر جهان، در چارچوب پروژه طولانی مدت خود در راه، می­گذراند.

گردآوری و ترجمه مجموعه کتابهای دیجیتال "بررسی زندگی و آثار عکاسان مگنوم" توسط کاربر گرامی سایت وانپیکس 1pix.ir  جناب آقای "محمود امیری" انجام شده.