اریش هارتمن متولد 1922مونیخ ، 16 ساله بود که به همراه خانواده­اش در سال 1938 به عنوان پناهنده از آلمان نازی به آلبانی نیویورک رفت. او تنها انگلیسی­زبان خانواده بود­، در یک کارخانه نساجی کار می­کرد­، در دبیرستان عصرانه شرکت می­کرد و بعداً دوره­های شبانه را در کالج سیهنا گذراند.

هارتمن در ارتش آمریکا ثبت نام کرد و در انگلستان­، فرانسه­، بلژیک و آلمان خدمت کرد.  در پایان جنگ­، او به شهر نیویورک نقل مکان کرد­، و در آنجا به عنوان دستیار عکاس پرتره و سپس به عنوان یک فریلنسر مشغول به کار شد.

هارتمن برای اولین بار از طریق کار خود در مجله فورچون در دهه 1950 برای عموم مردم شناخته شد. رویکرد شاعرانه او به علم­، صنعت و معماری از طریق مقالات عکس Shapes of Sound ، The Building of Saint Lawrence Seaway و The Deep North درخشید. او بعداً مقالات مشابهی در زمینه شعر علم و فناوری برای مجلات فرانسوی ، آلمانی و آمریکایی و مجلات دیگر انجام داد.

در سال 1952 برای پیوستن به مگنوم دعوت شد­، او سالها در هیئت مدیره بود و در سال 1985 رئیس مگنوم شد.

او در­طول زندگی حرفه­ای خود پروژه­های شخصی بلندمدت و تفسیرهای عکاسی با بازتاب­های ادبی را دنبال کرد: انگلستان شکسپیر­، دوبلین جویس­، وسکس توماس هاردی. او همچنین تجربیات انتزاعی قطرات جوهر در آب­، الگوهای نور لیزر و زیبایی اجزای کوچک فناوری را مورد بررسی قرار داد. در سالهای بعد­، او از بقایای اردوگاه­های کار اجباری نازی­ها عکس گرفت و در نتیجه کتاب و نمایشگاه "در اردوگاه­ها" ایجاد شد. در زمان درگذشتش در سال 1999­، او مشغول یک پروژه عکاسی بو­د، او موسیقی را در همه جا دنبال کرد.

گردآوری و ترجمه مجموعه کتابهای دیجیتال "بررسی زندگی و آثار عکاسان مگنوم" توسط کاربر گرامی سایت وانپیکس 1pix.ir  جناب آقای "محمود امیری" انجام شده.