اینه مورا ( در ایران: اینگه مورات) در گراتس اتریش به­دنیا آمد. والدین وی دانشمندانی بودند که ضرورت‌های شغلی و کار آنها را در­دوران کودکی به­آزمایشگاه‌ها و دانشگاه‌های مختلف اروپا منتقل کرد. مورات و­خانواده‌اش که در مدارس فرانسوی زبان تحصیل کرده بودند، در دهه 1930 به دارمشتات، یک مرکز فکری آلمانی نقل مکان کردند و سپس به برلین رفتند، جایی که پدر مورات یک آزمایشگاه تخصصی در زمینه شیمی چوب را راه اندازی کرد.

اینگه مورات در سال 1949 به پاریس آمد تا به عنوان محقق و ویراستار به آژانس عکس مگنوم بپیوندد. او در سال 1951 به لندن نقل مکان­کرد و در آنجا نزد سیمون گاتمن، بنیانگذار آژانس افسانه­ای Dephot در برلین، جایی که رابرت کاپا کار خود را به عنوان عکاس آغاز کرد، شاگردی کرد. پس از چند سال فروش تصاویر خود را با نام مستعار Agni Tharom – حروف نام خود را به عقب برگرداند - مورات به پاریس بازگشت، و در سال 1953 عکسهای خود را به کاپا ارائه داد. او از مورات دعوت کرد تا به عنوان عضوی وابسته به مگنوم بپیوندد. او در سال 1954 به عنوان دستیار هنری کارتیه برسون کار کرد و در سال 1955، سالی که به عضویت کامل عکس مگنوم درآمد، سفرهای زیادی به اروپا داشت.

علاوه بر کار در زمان تعطیلات، مورات وظایف عکاسی برای شرکت پپسی کولا در تهران و استاندارد اویل در آبادان را نیز داشت و او جشن نوروز، سال نو ایرانی، در کاخ گلستان را برای مگنوم ثبت کرد. توزیع ((داستانی که بیشتر برای توزیع گسترده رسانه‌ای ایجاد شده است تا یک انتشار.)) در کل، وی در سفر خود به ایران بیش از صد رول سیاه و سفید و تقریباً چهل رول فیلم رنگی را عکاسی کرد.

او کتاب عکس‌های ایران را در سال 1958 منتشر کرد. این کتاب توسط رابرت دلپیر Robert Delpire ویرایش و منتشر شد. مورات بیش از سی مونوگراف در طول زندگی خود منتشر کرد

مورات در سال 1960 در مجموعه فیلم ناجورها The Misfits، فیلمی با حضور مریلین مونرو، کلارک گیبل و مونتگومری کلیفت، با سناریویی از آرتور میلر  Arthur Miller، با هیوستون همکاری کرد. به آژانس عکس مگنوم حق انحصاری برای عکس­برداری از ساخت فیلم داده شده بود، و مورات و کارتیه برسون اولین نفر از 9 عکاسی بودند که در حین فیلمبرداری در مکان خارج از رنو، نوادا Reno, Nevada کار می‌کردند. مورات هنگام کار در فیلم ناجورها Misfits با میلر آشنا شد و - به دنبال طلاق میلر از مونرو - آنها در 17 فوریه 1962 ازدواج کردند.

اینگه­بورگ مورات میلر در سال 2002، در سن 78 سالگی بر اثر سرطان درگذشت. اعضای آژانس عکس مگنوم در سال 2002 به افتخار همکار خود،  جایزه اینگه مورات Inge Morath را تأسیس کردند. این جایزه توسط بنیاد اینگه مورات Inge Morath با همکاری بنیاد مگنوم، نیویورک اهداء می‌شود..

گردآوری و ترجمه مجموعه کتابهای دیجیتال "بررسی زندگی و آثار عکاسان مگنوم" توسط کاربر گرامی سایت وانپیکس 1pix.ir  جناب آقای "محمود امیری" انجام شده.