متولد 1972 / آلمانی / مستقر در پاریس، فرانسه

توماس دوورزاک با چشم خیره کننده و عمق بینایی، بسیاری از مهم ترین اخبار قرن حاضر را از دهه 1990 به ثبت رسانده است. دوورزاک برای عکاسی از درگیری ها در ایرلند شمالی، اسرائیل/ فلسطین و یوگسلاوی در حال تجزیه، از سن 16 سالگی سفر کرد. از آن زمان، او به عکاسی از جنگهای افغانستان و عراق پس از 11 سپتامبر، انقلابهای جمهوریهای سابق شوروی در گرجستان، قرقیزستان و اوکراین پرداخت.

پس از فارغ التحصیلی از سالن ورزشی روبرت شومان، چام (متخصص در انگلیسی، فرانسوی و تاریخ)، آلمان را ترک کرد، همیشه سفرها و تلاشهای خود را برای عکاس شدن با تحصیل زبانها ترکیب می کرد: اسپانیایی در آویلا، چک در پراگ، روسی در مسکو. در دهه نود، دوورزاک در گرجستان زندگی می کرد، مردم، فرهنگ و درگیری های قفقاز را کاوش می کرد، که منجر به کتاب "قفقاز" در 2010 شد.

پروژه های مهم شامل یک مأموریت چند ماهه در افغانستان برای نیویورکر است، جایی که او پرتره های استودیویی طالبان را کشف کرد. این اولین کتاب او با عنوان "طالبان" شد. در همین حال، تصاویری که در طول مأموریت های متعدد وی در عراق گرفته شده بود، که بیشتر آنها برای مجله TIME گرفته شده بود، برای ایجاد کتاب بعدی وی استفاده شد: "M*A*S*H*IRAQ". در جدیدترین پروژه خود، Feldpost (2013 – 2018) ، او از "حافظه" جنگ جهانی اول در بیش از 80 کشور جهان عکس تهیه کرد و 1568 "کارت پستال" (یکی برای هر روز جنگ) تهیه کرد. این پروژه در 11/11/2018، 100 سال پس از پایان درگیری تکمیل شد.

دوورزاک همچنین کاربری مشتاق است و علاقه خاصی به فرهنگ دیجیتال دارد. کار او در زمینه استخراج میم های اینستاگرام تحت هشتگ های مختلف - از حیواناتی که لباس پاپ را پوشیده اند تا پس از بمباران ماراتون بوستون‚ - منجر به 20 کتاب طرح گردآوری شده از یافته های وی شده است.

دوورزاک در سال 2000 نامزد مگنوم و در سال 2004 عضو کامل شد. او از 2017 تا 2020 رئیس مگنوم بود.

گردآوری و ترجمه مجموعه کتابهای دیجیتال "بررسی زندگی و آثار عکاسان مگنوم" توسط کاربر گرامی سایت وانپیکس 1pix.ir  جناب آقای "محمود امیری" انجام شده. ش