آندره ارنو فریدمن  (کاپا ) در 22 اکتبر 1913در یک خانواده یهودی طبقه متوسط در بوداپست اتریش- مجارستان به دنیا آمد

در سن 18 سالگی، کاپا به وین و بعداً به پراگ نقل مکان کرد، و سرانجام در برلین اقامت گزید: همه شهرهایی که در این دوره مرکز جوشش هنری و فرهنگی بودند. او تحصیلات خود را در رشته روزنامه نگاری در کالج سیاسی آلمان آغاز کرد، اما حزب نازی محدودیت هایی را برای یهودیان ایجاد کرد و آنها را از ورود به کالج ها منع کرد. کاپا به پاریس نقل مکان کرد، جایی که نام «رابرت کاپا» را در سال 1934 برگزید. در آن زمان، او قبلاً یک عکاس سرگرمی بود.

در سال 1934 «آندره فریدمن»، آن گونه که هنوز خود را در آن زمان می نامید، با گردا پوهوریل، یک پناهنده یهودی آلمانی آشنا شد. این زوج در پاریس زندگی می کردند که آندره به گردا پروژه عکاسی می داد. آنها با هم نام و تصویر «رابرت کاپا» را به عنوان یک عکاس مشهور آمریکایی خلق کردند و در آغاز جنگ هر دو عکاس آثار خود را با نام مستعار رابرت کاپا منتشر کردند. گردا نام گردا تارو را برگزید و به تنهایی موفق شد. او در سال 1936 با کاپا به اسپانیا سفر کرد و قصد داشت جنگ داخلی اسپانیا را مستند کند. در ژوئیه 1937، کاپا برای مدت کوتاهی به پاریس سفر کرد در حالی که گردا در مادرید ماند. او در نزدیکی برونیت Brunete  در یک نبرد کشته شد. کاپا که گفته می شود با او نامزد کرده بود، به شدت شوکه شده بود و هرگز ازدواج نکرد.

در فوریه 1943 کاپا با الین جاستین آشنا شد و سپس با بازیگر جان جاستین ازدواج کرد. کاپا بیشتر وقت خود را در خط مقدم می گذراند.

در سال 1947، کاپا شرکت تعاونی مگنوم فتوز Magnum Photos را با هانری کارتیه برسون، ویلیام واندیورت، دیوید سیمور و جورج راجر در پاریس تأسیس کرد. این یک آژانس تعاونی برای مدیریت کار برای عکاسان آزاد و توسط عکاسان آزاد بود و به خاطر برتری عکاسان خود شهرت داشت. او در سال 1952 رئیس مگنوم شد.

در اوایل دهه 1950، کاپا برای یک نمایشگاه مرتبط با عکس مگنوم به ژاپن سفر کرد. زمانی که آنجا بود، مجله لایف از او خواست تا برای ماموریت به آسیای جنوب شرقی، جایی که فرانسوی ها هشت سال در جنگ اول هندوچین می جنگیدند، برود. اگرچه او چند سال قبل ادعا کرده بود که کارش با جنگ تمام شده است، کاپا این کار را پذیرفت. او با دو روزنامه نگار تایم لایف، جان مک کالین و جیم لوکاس، یک هنگ فرانسوی واقع در استان تای بین را همراهی کرد. در 25 مه 1954، هنگ در حال عبور از یک منطقه خطرناک زیر آتش بود که کاپا تصمیم گرفت جیپ خود را ترک کند و برای عکاسی از پیشروی از جاده بالا برود. کاپا وقتی روی مین نزدیک جاده پا گذاشت کشته شد.

او در زمان مرگ 40 سال داشت.