متولد 1942/ مستقر در دهلی نو، هند

راگو رای در سال  1942در روستای کوچک جهانگ، در­حال­حاضر در پاکستان متولد شد. او در سال 1965 عکاسی را آغاز کرد و سال بعد به­عنوان عکاس اصلی به روزنامه The Statesman پیوست. هانری کارتیه برسون تحت­تأثیر نمایشگاهی از آثارش در پاریس در سال 1971، رای را برای پیوستن به عکس­های مگنوم در سال 1977 نامزد کرد.

رای در­سال 1976، The Statesman را ترک کرد و به­عنوان ویرایشگر تصویر برای یکشنبه، یک مجله خبری هفتگی که در کلکته ­منتشر ­می­شد، کار­کرد. او در سال 1980 آنجا را ترک کرد و در طول سال‌های شکل‌گیری او به‌عنوان ویرایشگر/ تصویرساز/ عکاس برای مجله هند­امروز، مجله خبری برجسته هند، کار کرد. از سال 1982 تا 1991، او روی موضوعات و طرح­های ویژه­ای کار کرد و مقاله­های تصویری با موضوعات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را دنبال کرد که بسیاری از آنها نقطه بحث مجله شد.

در 18 سال گذشته، رای در پوشش گسترده هند تخصص داشته است. او بیش از 18 کتاب از جمله دهلی راگو رای، سیک­ها، کلکته، خواجوراهو، تاج محل، تبت در تبعید، هند و مادر ترزا را تولید کرده است.

برای صلح سبز، او یک پروژه مستند عمیق در مورد فاجعه شیمیایی بوپال در سال 1984 و تأثیرات مداوم آن بر زندگی قربانیان گاز را تکمیل کرده است. این اثر منجر به یک کتاب و سه نمایشگاه شد که از سال 2004، بیستمین سالگرد فاجعه، در اروپا، آمریکا، هند و آسیای جنوب شرقی برگزار شد. رای امیدوار است که این نمایشگاه بتواند از بسیاری از بازماندگان از طریق ایجاد آگاهی بیشتر، هم در مورد این تراژدی و هم در مورد قربانیان - که بسیاری از آنها هنوز غرامتی دریافت نکرده­اند - که در محیط آلوده اطراف بوپال به­زندگی خود ادامه می­دهند، حمایت کند.

رای در سال 1971 پادمشری را دریافت کرد، یکی از بزرگ­ترین جوایز غیرنظامی هند که تا کنون به یک عکاس اهدا شده است. در سال 1992، داستان جلد او در نشنال جئوگرافیک، مدیریت انسانی حیات وحش در هند، تحسین گسترده منتقدان را برای این قطعه به­همراه داشت. رای علاوه بر برنده شدن جوایز ملی و بین­المللی بسیاری آثار خود را در لندن، پاریس، نیویورک، هامبورگ، پراگ، توکیو، زوریخ و سیدنی به­نمایش گذاشته است. مقالات عکس او در بسیاری از مجلات و روزنامه­های معتبر جهان از جمله TIME، LIFE، Geo، نیویورک تایمز، ساندی تایمز، نیوزویک، ایندیپندنت و نیویورکر منتشر شده است.

او سه بار در هیئت داوران World Press Photo و دو بار در هیئت داوران مسابقه بین المللی عکس یونسکو حضور داشته است.

راگو رای با خانواده­اش در دهلی زندگی می­کند و همچنان خبرنگار مگنوم عکس است.

گردآوری و ترجمه مجموعه کتابهای دیجیتال "بررسی زندگی و آثار عکاسان مگنوم" توسط کاربر گرامی سایت وانپیکس 1pix.ir  جناب آقای "محمود امیری" انجام شده.