متولد 1936 /  درگذشت 2008 / انگلیسی/ ولزی

فیلیپ جونز گریفیتس متولد رودلان ولز، داروسازی را در لیورپول خوانده و در لندن مشغول به­کار بوده و در عین­حال به­صورت نیمه­وقت برای منچستر گاردین عکاسی می­کرده است. در سال 1961، او به­عنوان یک فریلنسر تمام وقت برای ابزروز در لندن مستقر شد. او در سال 1962 جنگ الجزایر را پوشش داد، سپس به آفریقای مرکزی نقل مکان کرد. از آنجا به آسیا نقل مکان کرد و از سال 1966 تا 1971 در ویتنام عکاسی کرد.

کتاب وی درباره جنگ­ ویتنام، افکار عمومی را متبلور کرد و به سوءظن غربی­ها در مورد دخالت آمریکا در ویتنام شکل داد. Vietnam Inc. یکی از دقیق­ترین نظرسنجی ها در مورد هر­گونه درگیری، هم­چنین یک سند عمیق از فرهنگ ویتنامی است که مورد حمله قرار گرفته است.

گریفیتس از سال 1966 عضو نامزد مگنوم بود، در سال 1971 عضوکامل شد. در 1973، او جنگ یوم کیپور را پوشش داد و سپس بین 1973 تا 1975 در کامبوج کار کرد. در 1977، او آسیا را از پایگاه خود در تایلند پوشش داد. در سال 1980، گریفیتس به نیویورک نقل­مکان کرد تا ریاست مگنوم را بر عهده بگیرد، پستی که او به مدت پنج سال در رکورد داشت.

مأموریت­های گریفیتس، اغلب خود مهندسی، او را به بیش از 120 کشور منتقل کرد. وی در نشریات اصلی مانند Life و Geo در زمینه داستانهایی مانند بودیسم در کامبوج، خشکسالی در هند، فقر در تگزاس، سبز شدن دوباره ویتنام و میراث جنگ خلیج فارس در کویت به کار خود ادامه داد. بازنگری مداوم وی در ویتنام، بررسی میراث جنگ، منجر به دو کتاب دیگر او به نام عامل نارنجی و ویتنام در صلح شد.

آثار گریفیتس نشان دهنده رابطه نابرابر بین فناوری و بشریت است که در کتاب او ادیسه تاریک خلاصه شده است. حماقت انسانی همیشه نظر گریفیتس را به خود جلب می کرد، اما با وفاداری به اخلاق بنیانگذاران مگنوم، او به کرامت انسانی و ظرفیت بهبود اعتقاد داشت.

فیلیپ جونز گریفیتس در 19 مارس 2008 در خانه خود در غرب لندن درگذشت.

گردآوری و ترجمه مجموعه کتابهای دیجیتال "بررسی زندگی و آثار عکاسان مگنوم" توسط کاربر گرامی سایت وانپیکس 1pix.ir  جناب آقای "محمود امیری" انجام شده.