متولد 1906 / درگذشت 1979 / لتونیایی/  آمریکایی

فیلیپ هالسمن در ریگا متولد شد و در دهه 1930 عکاسی را در پاریس آغاز کرد. او در سال 1934 یک استودیوی پرتره در مونپارناس افتتاح کرد، جایی­که از آندره ژید، مارک شاگال، آندره مالرو، لوکوربوزیه و دیگر نویسندگان و هنرمندان، با استفاده از یک دوربین رفلکس دو لنز دوگانه که خودش طراحی کرده بود، عکس گرفت.

وی در سال 1940، درست پس از سقوط فرانسه، با دریافت ویزای اضطراری از طریق مداخله آلبرت اینشتین، وارد ایالات متحده شد.

در دوران حرفه­ای پربار خود در آمریکا، هالسمن برای اکثر مجلات بزرگ آمریکایی گزارش و جلد تهیه کرد، از جمله 101 جلد سرسام آور مجله Life. پروژه هایش  او را با بسیاری از شخصیت­های برجسته قرن روبرو کرد.

در سال 1945، او به­عنوان اولین رئیس انجمن عکاسان مجله آمریکا انتخاب شد، جایی که مبارزه برای حقوق خلاقانه و حرفه­ای عکاسان را رهبری­کرد. کار او به زودی با شهرت بین­المللی روبرو شد و در سال 1951، او توسط بنیانگذاران Magnum Photos دعوت شد تا به­عنوان "عضو مشارکت کننده" به سازمان بپیوندد، تا بتوانند کارهای او را در خارج از ایالات متحده ارائه کنند. این ترتیب هنوز پابرجاست.

هالسمن در سال 1941 یک همکاری سی و هفت ساله را با سالوادور دالی آغاز کرد که منجر به جریان عکس­های غیر معمول از ایده­ها، از جمله دالی اتمیکوس و سری سبیل دالی شد.

در اوایل دهه 1950، هالسمن شروع به درخواست از سوژه­های خود کرد تا در پایان هر جلسه در مقابل دوربین او بجهند. این تصاویر منحصر به فرد شوخ و پر انرژی بخش مهمی از میراث عکاسی او شده است.

گردآوری و ترجمه مجموعه کتابهای دیجیتال "بررسی زندگی و آثار عکاسان مگنوم" توسط کاربر گرامی سایت وانپیکس 1pix.ir  جناب آقای "محمود امیری" انجام شده.