هربرت لیست (متولد 1903 /  درگذشت ) 1975یک هنرمند تحصیل کرده کلاسیک بود که عشق به عکاسی را با شیفتگی سورئالیسم و ​​کلاسیک­گرایی ترکیب کرد.

لیست که در خانواده مرفه تجار هامبورگ متولد شد­، در سال 1921 در حالی که در رشته ادبیات و تاریخ هنر در دانشگاه هایدلبرگ تحصیل می­کرد­، به عنوان فروشنده و تاجر قهوه هایدلبرگ کار آموزی خود را آغاز کرد. در طول سفرهای خود برای تجارت قهوه بین سالهای 1924تا 1928، لیست جوان، تقریباً بدون هیچ گونه ادعایی برای هنر شروع به عکاسی کرد.

در سال 1930­، گرایشات هنری و ارتباطات او با آوانگاردیسم اروپایی، او را با دوست جدید عکاس خود آندریاس فاینینگر، و با Rolleiflex آشنا کرد­، دوربینی پیچیده­تر که امکان ترکیب عمدی تصاویر را فراهم می­آورد. لیست تحت تأثیر دوگانه جنبش سوررئالیستی از یک سو­، و هنرمندان باهاوس از سوی دیگر­، از طبیعت بی­جان و دوستانش عکاسی کرد و سبک خود را توسعه داد. او تصاویر خود را "چشم­اندازهای ترکیبی" توصیف کرده است که در آن تنظیمات او سعی می­کند ماهیت جادویی را که در دنیای ظاهر زندگی می­کند، زنده کرده، به تصویر بکشد. "

در سال 1951­، لیست با روبرت کاپا ملاقات کرد­، که او را متقاعد کرد که به­عنوان مشارکت­کننده در مگنوم کار کند­، اما او به ندرت تکالیف را می­پذیرفت. او از 1950 تا 1961 علاقه خود را به ایتالیا معطوف کرد و از صحنه­های خیابانی گرفته تا مقاله­های متفکرانه­، از نماهای معماری گرفته تا پرتره­های هنرمندان بین المللی مقیم ایتالیا­، عکاسی کرد.

هنگامی­که در مونیخ در سال 1975 درگذشت­، عکس­های او تقریباً فراموش شده بود. با وجود این­، به لطف تک­نگاری خوب منتشر شده توسط Schirmer Mosel و بسیاری از نمایشگاه­ها­، علاقه اخیراً دوباره زنده شده است. آثار او در بزرگترین مجموعه­های عکاسی­، از MOMA NY  نیویورک گرفته تا VnA در لندن­، موزه گتی در LA ، مرکز Pompidou در پاریس­، نشان داده شده است.

گردآوری و ترجمه مجموعه کتابهای دیجیتال "بررسی زندگی و آثار عکاسان مگنوم" توسط کاربر گرامی سایت وانپیکس 1pix.ir  جناب آقای "محمود امیری" انجام شده.