هنری کارتیه برسون 2004- 1908

قرن بیستم قرن تصویر بود (...)

گفتن داستان هنری کارتیه برسون وگره‌گشایی از کار او اساساً بیان داستان یک نگاه است. در طول قرن بیستم این چشم شفاف، شیفتگی آفریقا در دهه 1920 را تسخیر کرده، از سرنوشت غم انگیز جمهوری خواهان اسپانیا عبورکرده، آزادی پاریس را همراهی کرده، گاندی خسته‌ای را ساعاتی قبل از ترور خود گرفته و شاهد پیروزی کمونیستها در چین بوده است. هنری کارتیه برسون همچنین دستیار ژان رنوار در سه فیلم مهم بود هنرمندی که خود را صنعتگر می‌بیند اما با این وجود مگنوم معتبرترین آژانس عکس را تأسیس کرد و معاصران بزرگ خود را جاودانه کرد: موریاک در یک حالت عرفانی جاکومتی، سارتر، فاکنر یا کامو و بسیاری دیگر که در لحظه سرنوشت ساز گرفته شده‌اند همه پرتره‌هایی ابدی هستند. - پیر آسولاین / هنری کارتیه برسون، چشم قرن / انتشارات گالیمار

...

هنری کارتیه برسون شاید بهترین و تأثیرگذارترین سازنده تصویر قرن بیستم بود و پرتره­های او از شناخته شده ترین آثار وی هستند. در طی یک دوره پنجاه ساله او از برجسته­ترین شخصیت­های آن دوران و همچنین افراد عادی که به­دلیل ویژگی­های برجسته و غیرمعمول خود به عنوان سوژه انتخاب شده­اند عکس گرفت.

در سال 2003 بنیاد هنری کارتیه برسون Fondation Henri Cartier-Bresson که برای تأسیس خانه دائمی آثار جمع­آوری شده او ایجاد شده بود در پاریس افتتاح شد. این کتاب همزمان با اولین نمایشگاه بنیاد منتشر شده است که کاملاً از آن بایگانی گرفته شده است و هم تصاویر شناخته شده و هم پرتره­های منتشر نشده قبلی او را نشان می­دهد.

هر پرتره به این دلیل انتخاب شده است که کاملاً توصیف کارتیه برسون از آنچه که قصد داشت در عکسهایش بگنجاند را در بر می‌گیرد: "من بیش از هر چیز به دنبال سکوت درونی هستم. من سعی در ترجمه شخصیت دارم و نه بیان." پرتره‌ها در اینجا باز تولید می‌شوند بدون اطلاع، بدون هر گونه تصنعی، سوژه‌های آنها در زمان منجمد می‌شوند - یک بار دیگر موافقت هدیه منحصر به فرد کارتیه برسون را که به طور غریزی می­دانست در کدام بخش آشکار از ثانیه بر روی شاتر کلیک می‌کند تأیید می‌کنند.

گردآوری و ترجمه مجموعه کتابهای دیجیتال "بررسی زندگی و آثار عکاسان مگنوم" توسط کاربر گرامی سایت وانپیکس 1pix.ir  جناب آقای "محمود امیری" انجام شده.