اریش لسینگ (۱۳ ژوئیه ۱۹۲۳ – ۲۹ اوت ۲۰۱۸) یک عکاس اتریشی بود.

لسینگ در وین در خانواده­ای یهودی، پسر یک دندانپزشک و یک پیانیست کنسرت به دنیا آمد. قبل از اتمام دبیرستان در سال 1939 به دلیل به قدرت رسیدن هیتلر مجبور به ترک اتریش شد. او به قیمومیت بریتانیا برای فلسطین (اسرائیل کنونی) مهاجرت کرد. مادرش در وین ماند و بعد در آشویتس به قتل رسید. زمانی که لسینگ در اسرائیل بود در رشته مهندسی رادیو در تکنیون تحصیل کرد و سپس به شغل کشاورزی در کیبوتسیم پرداخت. سپس به عنوان عکاس و خلبان به ارتش بریتانیا پیوست.

پس از جنگ جهانی دوم، لسینگ در سال 1947 به اتریش بازگشت و به آسوشیتدپرس پیوست. دیوید سیمور در سال 1951 از لسینگ دعوت کرد تا به Magnum Photos بپیوندد و لسینگ در سال 1955 به عضویت کامل درآمد. عکسهای او در Time، Fortune، Life، Paris Match، Picture Post، Epoca و Quick منتشر شد. او به مستندسازی سیاست در اروپای پس از جنگ، به­ویژه در کشورهای کمونیستی پرداخت.

در دهه 1960، لسینگ با گرفتن پرتره از شاعران، موسیقیدانان، فیزیکدانان و ستاره شناسان به موضوعات فرهنگی بیشتری مانند هنر،  علم و تاریخ روی آورد. با این عکس­ها، لسینگ حدود 60 کتاب تولید کرد.

لسینگ در آرل، فرانسه، در بینال ونیز،  در آکادمی تابستانی سالزبورگ، و در آکادمی هنرهای کاربردی در وین تدریس کرد. آثار او در سراسر جهان به نمایش گذاشته شده است.

در سال 2013 او 60000 تصویر را به آرشیو کتابخانه ملی اتریش اهدا کرد.

لسینگ با روزنامه نگار تایم، تراودل لسینگ ازدواج کرد. آنها با هم صاحب سه فرزند، چهار نوه و یک نبیره شدند. لسینگ بعداً با رنه کرونفوس لسینگ، روان درمانگر ازدواج کرد. او در وین اتریش زندگی می کرد و  در آگوست 2018 درگذشت.

گردآوری و ترجمه مجموعه کتابهای دیجیتال "بررسی زندگی و آثار عکاسان مگنوم" توسط کاربر گرامی سایت وانپیکس 1pix.ir  جناب آقای "محمود امیری" انجام شده.