متولد 1974 /  اسپانیایی/  آمریکایی /  مستقر در توکیو، ژاپن

مویسس سامان عکاسی سنتی درگیری را با دیدگاهی عمیقاً شخصی ترکیب می­کند. برای بیش از ده سال، او نگران تأثیرات بشردوستانه جنگ در­خاورمیانه بوده است و هم خط مقدم رنج روزانه و هم­ « لحظه­های زودگذر در حاشیه رویدادهای دراماتیک­تر» را مستند می­کند.

سامان در لیما، پرو و ​​در خانواده­ای مختلط اسپانیایی و پروی به­دنیا آمد. در یک­سالگی، خانواده او به بارسلونا، اسپانیا نقل­مکان کردند، جایی­که مویسس بیشتر دوران جوانی خود را در آنجا گذراند. سامان در سال 1998 در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در رشته ارتباطات و جامعه­شناسی در ایالات متحده تحصیل کرد و در سال 1998 فارغ­التحصیل شد. در آخرین سال تحصیلی خود در دانشگاه بود­که سامان برای اولین بار متأثر از کار تعدادی از عکاسان خبری­که به­پوشش خبری عکاسی جنگ در بالکان پرداخته بودند علاقه­مند شد عکاس شود.

سامان در کمیسیون‌های تحریریه بسیاری کار کرده است، از جمله، اخیراً، جلدهای شخصیت سال ۲۰۱۸ مجله تایم، که چندین روزنامه‌نگار را نشان می‌دهد که برای کارشان هدف قرار گرفته‌اند. برای این ماموریت معتبر، سامان از 26 خبرنگار در سفر به هفت کشور از جمله میانمار، بنگلادش، روسیه، آلمان و مکزیک عکس گرفت.

آثار سامان طی سال‌ها جوایزی را از عکس‌های جهانی، عکس‌های سال و باشگاه مطبوعات خارج از­کشور دریافت کرده و عکس‌های او در چندین نمایشگاه در سراسر جهان به نمایش درآمده است. در سال 2015، برای پروژه عکاسی خبری خود در مورد بهار عربی، بورسیه بسیار معتبر گوگنهایم را دریافت کرد.

در سال 2010، سامان به­عنوان یک نامزد به مگنوم فوتوز دعوت شد و در سال 2014 به عضویت کامل درآمد. او در حال حاضر در نیویورک مستقر است.

گردآوری و ترجمه مجموعه کتابهای دیجیتال "بررسی زندگی و آثار عکاسان مگنوم" توسط کاربر گرامی سایت وانپیکس 1pix.ir  جناب آقای "محمود امیری" انجام شده.